Dt. Özlem Karabıyık

Ağız ve Diş Sağlığı - Pedodonti Doktora

Süt dişleri nedir? Süt dişi çürüğünden korunmanın yolları nelerdir?

Süt dişleri bebeğinizin yemek yiyebilmesi, konuşabilmesi ve gerçek dişlerinin çıkması için düzgün bir zemin hazırlanması açısından önemlidir. Yenidoğan bebeklerin diş etlerinin alt kısmında 20 adet süt dişi bulunur. Bu süt dişleri ağızda 10 adet üst kısımda ve 10 adet ise alt kısımda konumlanırlar. Bu dişler, çocukluk evresinde belirli yaş aralıklarında dökülerek yerlerini gerçek dişlere bırakırlar. Normal dişler gibi çürüyebilen süt dişleri bebeğinizin sağlığında önemli bir faktördür. Süt dişlerinin, çıkmaya başladıkları andan itibaren dökülmeye kadarki süreçte düzgün bir biçimde bakımlarının yapılması gerekir. Süt dişlerinin sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar?

“Süt dişleri ne zaman çıkar?” sorusunun tek bir cevabı bulunmamakla birlikte farklı dönemlerden söz edilebilmesi mümkündür. Süt dişleri, genellikle 6 aylık dönemde ağız içerisinde görünmeye başlar. İlk çıkan diş grubu merkezi kesici dişlerdir. İkinci olarak çıkan diş grubu olan lateral kesici ve köpek dişleri, birinci çıkan dişlerin hemen yanında konumlanırlar. Azı dişleri ise bebeğinizin ağız kısmında en son çıkacak olan diş grubudur. “Süt dişleri kaç tanedir?” sorusuna, genel anlamda bebeğinizin 2.5 yaşına geldiğinde 20 adet süt dişini tamamladığı şeklinde bir yanıt verilebilir. “Süt dişleri hangileri ve ne zaman ortaya çıkarlar?” gibi sorular ise şu şekilde yanıtlanabilir:

  • Merkez kesici dişler: Bebeklerde ilk çıkan diş grubu olarak adlandırılır. Üst ve alt çenede ikişer tane çıkar ve doğumdan yaklaşık olarak 6 ay sonrasında oluşmaya başlar.
  • Yan kesici dişler: Üst ve alt çenede merkez kesici dişlerin hemen yan hizasında konumlanırlar. Bebekler, genellikle 15 aylık oldukları dönemden itibaren 8 adet kesici dişe sahip olurlar.
  • Küçük azı dişi: Bebeğinizin yiyecekleri kolayca öğütüp sindirebilmesine yardımcı olan küçük azı dişleri alt ve üst kısımlarda ikişer adet ortaya çıkarlar. Köpek dişlerinin sağlıklı ve düzgün bir biçimde büyüyebilmesi için bir boy uzaklıkta çıkarlar. Bu diş grubu yaklaşık olarak bebeğiniz 19 aylık olduğu zamanlarda görünür hale gelir.
  • Köpek dişleri: Kesici dişlerin her iki yanında ve hem altta hem de üstte ikişer tane olmak üzere yer alırlar. Genellikle 16-22 aylık bebeklerde çıkmaya başlarlar.
  • Büyük azı dişi: Son olarak ise büyük azı dişleri çıkar. İki adet üst çenede ve iki tane de alt çenede bulunarak gelişimlerini tamamlarlar. Sonuçta ise bebeğiniz 27 aylık iken 20 adet süt dişi setini tamamlar.

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür?

“Süt dişleri ne zaman dökülür?” sorusuna, genellikle kademeli bir şekilde belirli yaş aralıklarını kapsayarak dökülürler şeklinde yanıt verilebilir. Bebeğinizin yaşı ilerledikçe 20 adet süt dişleri çıkıp yerlerini 32 adet olan gerçek dişlere bırakırlar. Çocuğunuzun genel olarak süt dişlerini 6 yaşından itibaren dökmesini bekleyebilirsiniz. Bu nedenle, 5 yaşında süt dişi sallanması veya dökülmesi genellikle beklenmez. İlk dökülen grup ise temel olarak ilk çıkan gruptur (merkezi kesici dişler). Ardından, sırası ile her süt diş grubuyla kalıcı dişler arasında bir değişim olur. Bu durum, ortalama olarak çocuğunuz 12 yaşına gelene kadar devam eder. Süt dişleri, alttan gelen kalıcı dişlerin köklerini eritmesi sonucunda sallanmaya başlarlar. Çoğu süt dişi, sallandıkları dönemde kendiliğinden düşer. Bazı çocuklar ise süt dişleri döküldükten sonra fark etmeden yutabilirler. Dolayısıyla “Süt dişi yutulursa ne olur?” sorusu da sıklıkla merak edilir. Süt dişi yutulduğunda ciddi bir sağlık problemi olmaz ancak en doğru yaklaşım, böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir doktora başvurmaktır. Bazı durumlarda ise süt dişleri kendiliğinden dökülmeyebilir. Süt dişinin kökü kalırsa alttan gelen kalıcı diş, süt dişinin alt kısmında farklı bir doğrultu izleyerek normal konumunda çıkamayabilir. Bu durumda ilgili diş hekimine başvurularak süt dişi çekimi konusunda danışılması gereklidir. Diş doktorunuz, “Süt dişi nasıl çekilir?” şeklindeki sorularınızı da cevaplayarak tüm işlemler hakkında sizi bilgilendirebilir.

Hangi Süt Dişleri Dökülür?

Genel olarak 2.5 yaşından sonra çıkma işlemini tamamlayan süt dişleri, yerlerine kalıcı dişlerin gelmesi için belli bir sırayla dökülmeye başlar. “Süt dişleri 5 yaşında dökülür mü?” sorusunun cevabı olarak değişken kaynaklarda farklı bilgiler yer alsa da çoğu çocukta süt dişlerinin 6 yaşından itibaren dökülmeye başladığı söylenebilir. “Süt dişleri ne zaman düşer?” sorusunun cevabı ise şu şekildedir:

Orta kesici dişler: Genel olarak 6 veya 7 yaş aralığında düşmeye başlar.

Yan kesici dişler: 7 ve 8 yaş aralığında düşer.

Köpek dişi: Bu diş grubu ise 10 ile 12 yaş aralığında düşmesi beklenir.

Birinci azı dişi: 9 ve 11 yaşları arasında düşerler.

İkinci azı dişi: Bu diş grubu ise ağızda en son yerini alan gruptur. Köpek dişleri gibi 10 ile 12 yaş aralığında dökülmesi beklenir.

Sonuç olarak “Hangi süt dişleri dökülür?” sorusuna hepsinin dökülebileceği şeklinde yanıt verilebilir. Tüm süt dişleri, biyolojik olarak belli yaşlarda dökülerek kalıcı dişlerin gelişimine zemin hazırlarlar.

Dökülen Süt Dişinin Yerine Yenisi Ne Zaman Gelir?

Süt dişlerinin, kalıcı dişler ile değişimi ortalama olarak 12 yaşına kadar devam eder. Sonuçta sağlıklı 32 adet kalıcı diş ortaya çıkar. Çocuğunuzda ilk çıkan kalıcı diş 5 ve 6 yaş aralığında görünen birinci azı dişi olarak bilinir. Ön kesici kalıcı diş grubu 7 yaşında öndeki süt dişlerinin düşmesiyle çıkmaya başlar. 9-10 yaş aralığında ise birinci küçük azı dişi yerini alır. 10-11 yaşlarında ikinci küçük azılar, 12 yaşında ise ikinci büyük azılar gelişimini tamamlar. Bu süreçte ebeveynlerin, çocuklarının diş gelişimini gözlemleyerek takip etmeleri önerilir. Böylece, çıkan süt dişinin yerine yenisi gelmediyse veya farklı diğer durumlara yönelik olarak erken dönemde diş hekimlerine danışılması gerekir.

Süt Dişi Çürüğü Nedir?

Bebeğinizdeki süt dişi çürükleri, çocukluk döneminde ortaya çıkmaları sebebiyle ebeveynleri rahatsız edebilen bir problemdir. Çürükler, ağızdaki bakteriyel aktivite sonucunda ortaya çıkan dişteki boşluk ve siyah görünümlü yapılara denir. Her yaştaki çocuk grubunda bu şekilde çürükler görülebilir. Süt dişleri kalıcı dişlere göre çok daha hızlı çürümeye meyillidirler. Süt dişleri çıkar çıkmaz, 6 ay ve 1 yaş aralığında çürük gelişmeye başlayabilir. Bu tür çürüklere tatlı yiyecekler, şekerler ve ağızda yaşayan bakteri yoğunluğu gibi çeşitli etkenler sebep olur. Süt dişlerinin dış tabakası kalıcı dişlere göre çok daha incedir. Bu durum dişin çok daha hızlı çürümesine kaynak oluşturur. Genellikle, ilk önce ön dişler ve sonrasında birinci azı dişleri zarar görür.

Süt Dişi Çürüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Süt dişi çürüğüne yönelik olarak diş doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz. Diş doktoru, çocuğun ağız ve diş sağlığını detaylı bir biçimde muayene ederek gerekli tetkikleri gerçekleştirir. Ardından uygun tedavi yöntemlerini belirleyerek çürük probleminin çözülmesi amacıyla bir program oluşturur. İlk aşamada dolgu tedavisi tercih edilebilir. Daha ileri veya diş doktoru tarafından gerekli görülen durumlarda ise süt dişi kanal tedavisi de uygulanabilir. Tüm bu uygulamalar sırasında kullanılan metal ve sentetik malzemeler ise çocuğun kişisel özellikleri, güncel diş sağlığı ve hekimin tercihi gibi faktörler göz önünde bulundurularak seçilir.

Süt Dişlerinin Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Süt dişleri, küçük çocuklardaki beslenme ve konuşma gibi kabiliyetler açısından önemlidir. Ek olarak, kalıcı dişler için uygun bir zemin hazırlanması açısından da önem taşırlar. Bu nedenle, çocuklarda küçük yaşlarda görülebilen diş hastalıklarına karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Evde dikkat edilebilen bazı konular üzerine yeterli özen gösterdiğinizde, çocuğunuzun diş sağlığının korunmasına destek olabilirsiniz. Bunun için ise özellikle işlenmiş ve şekerli gıda tüketimi konusunda bilinçli bir tutum sergilemeniz gereklidir. Çocuğunuza düzenli bir beslenme alışkanlığı kazandırarak lifli ve kalsiyum içerikli besinlerden faydalanması konusunda teşvik edebilirsiniz. Beslenmenin yanı sıra çocuğunuzun yaşı ile uyumlu bir şekilde bol su tüketimine de dikkat etmeniz önerilir. Diş sağlığı konusundaki diğer bir önemli nokta ise ağız için hijyeninin sağlanmasıdır. Çocuğunuza, küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığı kazandırabilir ve bu sayede ağız sağlığına katkıda bulunabilirsiniz. Çocuklarda süt dişi ve ağız içi sağlığı bakımından düzenli diş hekimi muayenelerinin aksatılmaması gereklidir. Süt dişleriyle ilgili her tür problem ve aklınıza takılan diğer konular için uzman bir diş doktoruna danışarak bilgi alabilirsiniz.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde İsü Dent Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde ISUDENT’de tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.