Naz Kurt

Ağız ve Diş Sağlığı - Periodontoloji Uzmanı

Pembe Estetik Nedir?

Kişiler arası ilişkilerde ilk izlenimlerden birisi de gülüş ve dişlerdir. Gün içerisinde sıklıkla başkaları tarafından görülen dişler ve diş etleri, simetrik ve düzgün olduğunda kişi kendisini daha özgüvenli hisseder. Fakat bazen çeşitli faktörlere bağlı olarak diş eti çizgilerinde problemler oluşur. Bu problemler, kişinin görünüşünü etkileyebileceği gibi sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir. Diş etlerinde yapılan gerekli işlemler ile dişlerin olması gereken şekilde düzeltilmesi pembe estetik olarak adlandırılır. Diş etlerindeki çekilmeleri ve uzamaları tedavi etmeyi amaçlayan pembe estetik hakkında bilgi sahibi olmak için yazının devamını takip edebilirsiniz.

Pembe Estetik Nedir?

Pembe estetik, diş eti şekillendirme işleminin diğer adıdır. Pembe estetik, çoğu zaman kozmetik nedenlerle gerçekleştirilen bir işlemdir. Fakat bazı durumlarda sağlık için bir gereklilik de olabilir. Diş etlerinin diş yüzeyinin üzerine çıkması ya da diş yüzeyine oranla çok yukarıda kalması gibi nedenlerle pembe estetik işlemine başvurulabilir. Pembe estetikte amaç, dişler ile diş eti arasındaki orantılı görüntüyü elde etmektir. Diş etini yeniden şekillendirme olarak da bilinen bu işlem, düzensiz diş eti çizgisini düzelterek dişlerin daha pozitif gözükmesine yardımcı olur.

Diş etleri fazla aşağıda ya da fazla yukarıda olduğunda dişler daha büyük ya da daha küçük görünebilir. Diş etinde gözlenen bu durumun sebebi genetik, çeşitli ilaçların kullanımı ya da bazı sağlık problemleri olabilir. Sağlık sorunlarından diş eti çekilmesi, dişlerin olduğundan uzun görünmesine ve diş kökünün ortaya çıkmasına sebep olur. Bu durum sadece görsel olarak değil sağlık açısından da risklidir. Diş köklerinin açığa çıkması, çürüme ve diş kaybı gibi ciddi problemlerin de önünü açabilir.

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Pembe estetik için öncelikle kişiye diş etini uyuşturan bir lokal anestezi verilir. Eğer kişinin dişlerini daha kısa gösteren bir diş eti problemi var ise diş hekimi tarafından fazla diş eti dokusu çıkarılır ve diş eti çizgisi yeniden şekillendirilir. Fakat eğer diş eti çekilmesi mevcutsa diş eti eklenmesi için ağız içerisindeki uygun bir noktadan doku alınabilir. Yapılan işlemlerin cinsine ve sayısına bağlı olarak bu uygulama, 1-2 saat kadar sürer. Lokal anestezi etkisini yitirdiğinde yapılan işlemlere bağlı olarak ağrı hissedilebilir. Bu durumun giderilmesi için diş hekimi tarafından gerekli görülen ilaçlar reçete edilir.

Pembe Estetik Kalıcı mı?

Diş eti şekillendiren pembe estetik, tek seansta gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Aynı zamanda işlemden sonra kısa sürede iyileşme sağlanabilir. İşlem fazla dokuya yönelik yapılmışsa alınan fazla doku, tekrar diş yüzeyini kaplayamaz ve bu da pembe estetiğin kalıcı olmasını sağlar. Fazla doku çıkarılırken neşter, lazer ya da radyocerrahi ekipmanları kullanılabilir.

Pembe Estetik Dişlere Zarar Verir mi?

Pembe estetik, eğer diş eti çekilmesi nedeniyle uygulanıyorsa dişlere zarar vermenin terzine dişleri ileride oluşabilecek olumsuzluklara karşı korumaya yardımcı olur. Hangi sebeple yapılırsa yapılsın bu estetik işlem kişinin dişlerine zarar veren bir işlem değildir. Fakat alanında uzman olmayan biri tarafından yapılan işlemlerde, diş hekimi olmayan kişiler tarafından uygunsuz yollar ile gerçekleştirilen işlemlerde ve kalitesiz malzeme kullanılması ile kişinin sağlığı risk altına girer. Bu işlem, mutlaka bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir. Aynı zamanda kullanılan malzemeler de hijyenik ve kaliteli olmalıdır. Doğru şartlar altında güvenilir bir sağlık kurumunda ve diş hekimi tarafından gerçekleştirildiğinde dişlere zarar verilmesi gibi bir durum gözlenmez.

Pembe Estetik Avantajları Nelerdir?

Pembe estetik sıklıkla kozmetik kaygıları gidermek için uygulanan estetik bir işlemdir. Diş hekimi tarafından uygulanır ve diş etlerindeki şekil bozukluklarının giderilmesi için tercih edilebilir. Uygulanan estetik işlem, diş eti şeridini düzenleyerek dişlerin kişiye uygun boyutlarda görünmesini sağlar. Çoğu kişide diş etleri simetrik değildir ve pembe estetik ile bu sorun ortadan kaldırılmış olur. Aynı zamanda pembe estetik uygulanmasının nedeni bir diş eti çekilmesi problemi ise sağlık açısından da faydası vardır. Diş etlerinin geri çekilmesi diş köklerini dış etkenlere açık hale getirir. Bu durum, dişlerin sadece olduğundan uzun görünmesine neden olmaz. Aynı zamanda dişler, çürümeye daha açık hale gelir ve diş kökü hasar alabilir. Sağlık açısından sorun yaratan tek durum, diş eti çekilmesi değildir. Diş etlerinin diş yüzeyi üzerine inmesi de bazı problemlere yol açabilir. Diş yüzeyini örten fazla doku gıdaların diş etlerinin arasına kaçmasına, dişlerin zor temizlenmesine ya da yeterli temizlenememesine neden olabilir. Bu durum, diş eti iltihabına yol açabilir. Diş yüzeyini kaplayan doku da bu durumdan etkilenir ve diş fırçalama işlemi sırasında hasar görebilir. Pembe estetik işleminin yapılmasının kişiye sağladığı avantajlar şunlardır:

  • Daha estetik bir gülüş elde edilir.
  • Diş eti çizgisi düzeltilir.
  • Açılan diş kökleri kapatılır ve oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmiş olur.
  • Diş eti problemlerine bağlı çürük riskini azaltmada etkili olabilir.
  • Dişlerin daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
  • Simetrik bir görüntü elde edilir.
  • Kalıcı sonuçlar sağlar.

Pembe Estetik Ardından İyileşme Süreci

Pembe estetik, hızlı gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu işlem sırasında uygulanan lokal anestezinin etkisi ortadan kalktığında kişide ağrı oluşabilir. Bu ağrıların giderilmesi için doktor tarafından sıklıkla ağrı kesici reçete edilir. Eğer işlemler diş etlerini kesmeden ya da dikiş atılmadan gerçekleştirildi ise iyileşme süreci de daha hızlı olur. Aynı zamanda yapılan işlemlere bağlı olarak çeşitli şişlikler oluşabilir. Bu geçici şişliklerin daha hızlı inmesi için hekim kontrolünde buz kompresi uygulanabilir.

Pembe Estetik Sonrası Beslenme

Bazı durumlarda yapılan işlemler sonrası oluşan geçici açıklıklar nedeniyle kişide enfeksiyon riski bulunabilir. Bu durumun önlenmesi için de antibiyotik reçete edilmesi mümkündür. İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise beslenme şeklidir. Diş etleri, yapılan işlemler nedeniyle olduğundan hassas bir hal alır. Bu nedenle süreçte diş etlerine baskı yapabilecek sert ürünlerin tüketilmemesi gerekir. Bu nedenle bir süre yoğurt, çorba, muhallebi gibi yarı sıvı yumuşak gıdaların ve diş etlerini tahriş etmeyecek asitsiz içeceklerin tüketilmesi önemlidir. İşlemler sonrası yapılan kontrollerde diş hekimi tarafından kişinin ne zaman normal beslenme düzenine dönebileceği hakkında bilgi verilir.

Pembe Estetik Fiyatları

Diş etine şekil vermek için uygulanan pembe estetiğin amacı diş etlerindeki sağlıklı pembe rengin belirginleşmesi ve diş etlerinin simetrisinin sağlanmasıdır. Bu simetrinin sağlanabilmesi için dişlerin ve diş etlerinin detaylı incelenmesi gerekir. Kişinin ağız, diş ve diş eti yapısının kapsamlı muayenesi sonucunda kişiye yapılması gereken işlemler belirlenir. Diş eti ekleme, diş eti çıkarma gibi yapılabilecek işlemler bu prosedürün parçalarıdır. Uygulamada yapılacak işlemler, fiyatın en temel belirleyicisidir. Bazı kişilerde bir diş üzerindeki diş eti cebinin düzeltilmesi gerekirken bazı kişilerde diş etlerinin komple yeniden şekillendirilmesi gerekebilir. Yapılacak işlemin türünün yanında sayısı da fiyat üzerinde büyük etkiye sahiptir. Aynı zamanda bu işlemleri gerçekleştiren diş hekiminin uzmanlığı da fiyat üzerine etki edebilir. Fiyata etki eden bir diğer faktör ise işlemlerin gerçekleştirildiği sağlık kurumunun gelişmişliğidir. Gelişmiş ve güvenli bir sağlık kurumunda bu işlemlerin gerçekleştirilmesi olası komplikasyonların ortadan kaldırılması ve istenen sonucun elde edilmesi için önemlidir.

Diş etlerinin daha simetrik olmasını sağlayarak gülüş tasarımına destek veren pembe estetik kozmetik bir işlemdir. Eğer siz de diş etlerinizde problem olduğunu düşünüyorsanız randevu oluşturarak diş hekimlerimizden gerekli desteği alabilir ve kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde İsü Dent Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde ISUDENT’de tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.