Uzm. Dt. Emin Orkun Olcay

Ağız ve Diş Sağlığı - Protetik Diş Tedavisi Uzmanı

Gülüş Estetiği Nedir?

  • Gülüş estetiği ve tasarımı bazı nedenler dolayısıyla estetik olarak görüntüsü bozulan diş ve diş etlerinin bireyin ağız ve yüz yapısına göre yeniden doğal ve ideal yapısına kavuşturulmasına verilen isimdir.Gülüş estetiği yaptıran bireyler hayallerindeki gülümsemeye kavuştukları gibi konuşurken ve yemek yerken de konfor kaybetmezler. Ağız ve diş yapısının değişmesi, konuşmaya ve bazı harflerin yutulmasına sebep olan bozukluklar bireylerde özgüven eksikliği yaratabilir. Gülüş estetiği yaptırmak isteyen birçok birey dişlerindeki leke ve şekil bozukluğunun kendisini mutsuz etmesi nedeniyle estetik gülüş tasarımı yaptırmak istemektedir. Gülüş tasarımı uzman bir diş hekiminin dokunuşuyla hayatınızda yeni bir sayfa açmanızı sağlayabilir.Gülüş Estetiği Neden Yaptırılır?
  • Dış görünüş, konuşma şekli, kullandığımız jest ve mimikler iletişimimizin ve sosyal hayatımızın çok büyük bir kısmını oluşturur. Konuşurken ağız ve dişlerin temiz ve muntazam görünmemesi, dişlerdeki çarpıklık gibi problemler kişinin özgüvenini etkileyip ruhsal problemlere yol açabilir. Diş etlerinde şekil bozukluğuna yüz ve ağız çevresinde meydana gelen operasyonlar sebep olabildiği gibi çarpma, darbe ve kaza gibi sebeplerle de dişlerin doğal yapısı ve şekli bozulabilir. Her iki durumda da gülüş tasarımı operasyonu bireyler için elzem hale gelmektedir.Yüzde meydana gelen estetik operasyonlar da gülüş tasarımına ihtiyaç duyulan bir diğer sebeptir. Özellikle burun estetiğine bağlı olarak yüzün kendine ait doğal oranı değişebilir. Dudak dolgusu, burun kaldırma gibi işlemlerden dolayı ağız şekli ve yapısında minimal da olsa bir değişim meydana gelebilir. Bu durumda kişi doğal ve alıştığı haline dönmek ve yüzünün eski oranına kavuşmasını sağlamak için gülüş estetiği yaptırma kararı alabilir.

Kimler Gülüş Estetiği Yaptırabilir?

Gülüş tasarımı yaptırmak için öncelikle diş hekimi muayenesi ve kontrolleri yaptırmak gerekir. Kişinin genel durumunun ve ağız ve diş sağlığının yerinde olması durumunda gülüş tasarımı yapılabilir. Her diş şekli herkesin ağız ve diş yapısına uygun değildir. Bu sebeple belirli ölçüm ve taramalar yapıldıktan sonra uygun alternatifler arasında en idealine karar verilir. Sonuç olarak diş ve diş eti problemi olan ve şekil bozukluğundan rahatsızlık duyan kişiler diş hekimi uygun gördüğü takdirde gülüş tasarımı yaptırabilir.


Gülüş Estetiği Uygulaması Nasıl Yapılır?

Estetik gülüş tasarımı her zaman kişiye göre şekillenen bir plana sahiptir. Hastanın diş ve diş eti yapısına göre farklı tedavi ve uygulama çeşitleri belirlenir. İlk olarak gülüş hattı belirlenerek yüz, diş, ağız orantısını sağlamak hedeflenir. Diş uzunluklarına müdahale edilmesini gerektirecek bir durum olup olmadığı belirlenir. Bu sayede sıralı dişler arasında orantıyı bozacak bir görüntü varsa düzeltilir. Hastanın diş yapısında ayrıklık ve çarpıklık varsa ortodonti ve bonding uygulamalar yapılır.

Diş estetiğinin beyaz yani dişlerden oluşan kısmı planlandıktan sonra pembe estetik olarak adlandırılan diş eti estetiği uygulamaları gerçekleştirilir. Hastanın diş etinde çekilme, şekil bozukluğu, şişkinlik veya benzer bir hastalık varsa periodontoloji tedavileri uygulanır. Eğer dişlerde lekelenme veya yoğun sarılık varsa doğal rengine uygun olarak diş beyazlatma uygulaması yapılır. Diş beyazlatma uygulamasını dişlerde aşınma, kırılma gibi problemler veya diş eksikliği varsa porselen, zirkonyum veya lamine gibi diş kaplama uygulamaları yapılır. Dişlerde çarpıklık mevcutsa yine ortodontik tedavi gerçekleştirilir. Dişlerdeki şekil bozukluğu kadar dişlerin genel sağlığı da önemlidir. Bu sebeple çürük ve kırık dişler için endodonti tedavisi yapılır. Hastanın dişlerindeki şekil ve boyut uyumunu sağlamak için estetik dolgu uygulamaları planlanır. Tüm bu tedavilere ek olarak hastanın gereksinim ve isteklerine bağlı olarak özel şekillendirme ve tedaviler eklenebilir. Bu eklemeler hastanın ağız ve dişlerinin anatomik yapısı müsaitse gerçekleştirilir.

Gülüş Tasarımı Adımları Nelerdir?

Dişlerin görüntülenmesi ve tedavinin planlanması, geçici uygulamalar ve kalıcı uygulamalar olmak üzere gülüş bozukluğu tedavisi toplamda üç aşamada tamamlanır.

İlk olarak ağız içi filmi ve taraması 3D olarak çekilir. Farklı açılardan hastanın gülüşünün, ağız yapısının ve şeklinin fotoğrafı çekilip incelenir. Daha sonra tüm tedaviler planlanır ve hangi işlemlerin ne amaçla yapıldığı hastaya detaylı bir şekilde anlatılır. Dijital olarak hastanın ağız ve diş yapısının son halinin demosu hastaya gösterilir ve aradaki farklar yeniden özetlenir.

Bu aşamada tüm ölçü ve değişimlerin ardından hastanın prova dişleri takılır. Prova dişleri takılan hastanın uyum süreci değerlendirilir. Eğer geçici dişler hastanın diş etlerine ve ağzına uyum sağlamadıysa yeniden ölçü alınıp planlama yapılır. Bu sayede hastanın doğal dişine en yakın gülüş tasarımı yapılmış olur ve bireyler konforundan hiçbir şey kaybetmezler.

Tüm bu estetik uygulamalar yapılırken dişlerin iç yapısında da tedavi gereksinimi olan hususlar giderilir. Kanal tedavisi ve dolgular gülüş tasarımına uygun olarak tamamlanır. Hasta tüm provaları diş ve diş eti şekillerini onayladıktan sonra son dokunuş olarak kalıcı uygulamaları tamamlama aşamalarına geçilir. Bu işlemler sonrasında hastalar yeni gülüşlerine ve yeni hayatlarına merhaba diyebilir.

Gülüş Estetiğinin Faydaları Nelerdir?

Gülüş estetiği nedir ve neden yapılır sorusunun cevabı görsel ihtiyaçlarla beraber dişlerin genel sağlığına da dayanmaktadır. Doğal dişler sağlıklı olduğu kadar birçok bakımdan tedaviye ve düzenli bakıma da ihtiyaç duyarlar. Özellikle fırçalama, diş ipi kullanımı, ara yüz fırçalaması gibi temel üç ağız bakımı unsuru tamamlanmadığı zaman diş minesindeki çürüme ve aşınmalar hızlanır. Estetik gülüş tasarımı tüm bu bakım ve yenilemelerin de gerçekleşmesini de sağlayarak dişlerin dayanıklılığını artırır. Gülüş bozukluğu gibi estetik kaygıların da ortadan kalkması sonucu kişinin yaşadığı özgüven problemleri ve buna bağlı sosyal sorunlar ortadan kalkabilir. Hollywood gülüş estetiği sayesinde gülümsemelerini saklamak zorunda kalmayan bireyler kendilerini daha net ve rahat ifade edebilirler.

Şekil Bozuklukları Ve Gülüş Estetiği 

Dişlerin görünüşü dışında diş eti çekilmelerinin de tedavi edilmesiyle gülüş estetiği öncesi sonrası hastalar tam bir yeniden başlangıç yaşarlar. Gülüş diş estetiği eksik dişlerin de tamamlanmasını sağladığı için hastanın yemek yeme ve çiğneme problemlerinin de büyük ölçüde önüne geçilebilir. Diş sıkmaya bağlı hastalıklar da dişlerin şekil bütünlüğünün sağlanması ile azalma eğilimi gösterebilir. Periodontolojik tedavi sonrası diş eti kanamalarının ve iltihaplarının da tedavileri tamamlanır. Gömülü dişler ve ilerlemesi durumunda cerrahi işlem gerektirecek dişlerdeki yerleşim ve şekil bozuklukları da düzeltilebilir. Bu sayede hastalar çok daha geniş kapsamlı cerrahi işlemler yerine daha basit ve kısa süreli tedavilerle ağız ve diş sağlıklarına kavuşabilirler.

Gülüş Estetiğin Fiyatları

Gülüş tasarımı alanında tecrübeli bir diş hekiminin ellerinde hayata yeni bir başlangıç yapmanıza öncü olur. Hollywood smile İstanbul ücretleri tedavinin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Hollywood smile fiyat şehir, doktor, tedavide ne kadar yoğun işlemler yapıldığı gibi pek çok etkene bağlıdır. Gülüş estetiği fiyatları araştırması yapıp bütçenize uygun seçeneği belirleyebilirsiniz. Ağız ve diş sağlığının vücuttaki tüm sistemlerinin sağlıklı işlemesine, ağız yoluyla vücuda giren zararlı bakterilerin engellenmesine ve sağlıklı bir sindirime destek büyük ölçüde destek olduğu unutulmamalıdır. Hem görsel olarak hem işlevsel olarak gülüş tasarımı bedensel ve sosyal iyilik halinin en önemli parçalarından biridir. Siz de sağlıklı ve estetik bir gülüşe sahip olmak için gülüş estetiği tedavisine başvurmayı unutmayın.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde İsü Dent Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde ISUDENT’de tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.