Naz Kurt

Ağız ve Diş Sağlığı - Periodontoloji Uzmanı

Diş İpi Nasıl Kullanılmalı?

Diş ipi, ağız ve diş bakımının vazgeçilmez bir parçasıdır. Diş ipi kullanımı ile ulaşılması zor alanlara ulaşılır ve ağız hijyeni derinlemesine sağlanmış olur. Diş ipi sayesinde dişlerde yemek artığı kalmaz, bakteri ve plak oluşumunun da önüne geçilir. Diş temizliği yalnızca diş fırçalama yöntemi ile tam anlamıyla sağlanamayabilir. Bu sebeple günlük ağız ve diş temizliği rutinine diş ipi kullanımını da eklemek faydalı olur. Diş ipi, diş fırçalamaya ek olarak günde en az 1 kez kullanılabilir. Yazımızın devamında ‘‘Diş ipi kullanımı’’ hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Diş İpi Nasıl Kullanılmalı?

Diş ipini her gün düzenli kullanmak, ağız sağlığı için önemlidir. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlere, diş ipi sayesinde ulaşılır ve böylece diş arasında kalan besin artıkları temizlenmiş olur. İyi bir diş arası temizliği için diş fırçalamadan sonra diş ipi kullanımı önerilir. Diş ipi, genel olarak diş aralarının yukarıdan aşağı doğru sürtünme hareketiyle kullanılır. Diş ipini kullanırken dişlere zarar verme riskini ortadan kaldırmak için hızlı ve sert hareket etmekten kaçınılmalı ve daha nazik bir şekilde kullanılmalı. Diş ipi kullanma sırasında zorlanılırsa daha kalın bir diş ipi veya aparatlı bir diş ipi de tercih edilebilir. Genel olarak diş ipi kullanım aşamaları ise şöyle olabilir:

  • Yaklaşık 30 ila 45 cm uzunluğunda diş ipi koparılır.
  • Her iki elin baş parmakları ve işaret parmakları arasında ortalama 4 cm olacak kadar gergin bir şekilde dolanır.
  • Diş ipini dişlerin arasına yerleştirmek için her iki yanına doğru sallama hareketleri ile yerleştirilir. Bu işlemi yaparken diş ipini diş etlerine kadar değdirmemeye özen gösterilir.
  • Diş ipi, 2 diş arasına yerleştirildikten sonra yukarıdan aşağı olacak şekilde sürtme hareketleri yapılır.
  • Sürtme hareketleri yaparken eller C şekline benzer bir pozisyonda olur ve dişin bir tarafı nazikçe kazınır. Bu işlem dişin diğer tarafı için de uygulanır.
  • Belirtilen bu işlemler bir düzen içinde tüm diş araları için uygulanır.
  • Daha iyi bir diş hijyeni için her bir diş için temiz ip kullanılması gerekir.

Diş İpi Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Diş ipi genel olarak diş fırçasının tam olarak temizleyemediği dar diş aralarını temizler. Bu sayede dişler arasında plak oluşumunun önüne geçilmiş olur. Düzenli olarak diş ipi kullanmak, diş aralarında kalan yiyecek artıklarını temizlemenin dışında plak oluşumununun da önüne geçer. Diş ipi sayesinde, diş eti kanamasının ve diğer diş eti hastalıklarına da engel olunabilir. Ancak çoğu kişi, dişlerini her gün düzenli fırçalasa da diş ipi kullanmıyor. Yapılan bir araştırmada Amerika Birleşik Devletleri'nde yalnızca 10 kişiden 4’ünün diş ipi kullandığı, ülke genelinin %20’sinin ise hiç diş ipi kullanmadığı bildirilmiştir. Bu oranı artırmak ve diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirmek için özellikle 12 yaştan itibaren çocuklara diş ipi kullanmanın öğretilmesinde fayda olabilir. Diş ipinin, dişleri derinlemesine temizlemesinin yanı sıra diğer birçok farklı faydası daha vardır. Genel olarak diş ipi kullanmanın faydalarından bazıları ise şöyle sıralanabilir:

Plak Oluşumunun Önüne Geçer

Plak, diş eti ve etrafında diş eti çizgisi boyunca biriken, yapışkan bir film örtüsüdür. Gözle görülmeyen plak, ağızdaki bakterilerin, özellikle şekerli ve nişastalı besinleri tüketikten sonra dişe tutunmasıyla oluşur. Dişte oluşan plak temizlenmezse ağızdaki bakteriler diş minesine saldırabilir ve başta tartar olmak olmak üzere diş çürüğüne de dönüşebilir.

Diş Eti Hastalıklarını Önlemeye Yardımcı Olur

Diş eti hastalıklarının erken evresi olan gingivitis, bir diş eti iltihaplanmasıdır. İyi temizlenmemiş dişlerde zamanla iltihaplanma olabilir. Diş fırçalama sonrası diş ipi kullanımı ile hem gingivitis hem de diğer diş eti iltihaplarının önüne geçilebilir.

Ağız Kokusunu Azaltır

Ağız kokusu, sık görülen yaygın bir sorundur. Diş aralarından uzaklaştırılmayan yiyecek artıkları, zamanla diş minesini çürüterek nefesin kötü kokmasına sebep olabilir. Ancak düzenli diş ipi kullanımı ile diş çürüklerinin de önüne geçilerek ağız kokusuna engel olunabilir.

Kalp Sağlığının Korunmasına Katkı Sağlar

Diş hijyeninin iyi bir şekilde yapılması yalnızca ağız ve diş sağlığı için önemli değildir. 2019 yılında yapılan geniş kapsamlı bir araştırmaya göre, iyi bir ağız hijyenine sahip kişilerin, kalp ritim bozukluğu ve kalp yetmezliği riskinin diğer kişilere oranla daha az olduğunu saptamıştır. Bu sebeple düzenli diş ipi kullanmak, genel vücut sağlığı için de fayda sağlayabilir.

Diş İpi Çeşitleri Nelerdir?

Diş ipleri birkaç farklı türde bulunur. Diş ipi seçimi yaparken diş aralarının genişliğine veya kalınlığına göre, daha ince veya kalın diş ipleri bulunabilir. Diş ipleri ayrıca dişte diş teli, köprü, implant vb. uygulamaların olup olmamasına göre de ayrı özellikte üretilir. Kişiye uygun en iyi diş ipi seçimi için diş doktoruna danışmak gerekir. Genel olarak diş ipi çeşitlerinden bazıları ise şunlardır:

Standart Diş İpi: Standart diş ipi, sık dişlerin arasına girebilecek kadar ince yapıda ve naylon formundadır. Standart diş ipi kendi içinde aromalı, aromasız, mumlu, mumsuz türde olabilir.

Süper Diş İpleri: Süper diş ipleri dişlerinde köprü işlemi, geçici diş teli olanlar ve diş araları geniş olan kişiler için uygundur. Süper diş ipleri aparatlı, süngerimsi ve normal diş ipi olarak farklı özellikte bulunur.

Diş Bandı: Diş bandı olarak bilinen diş ipleri, daha geniş, düz ve bir şerit şeklindedir. Diş bandı, dişleri daha geniş aralıklı kişiler ve diş teli kullananlar için uygun olabilir.

Sık Sorulan Sorular

1- Ne Sıklıkla Diş İpi Kullanılır?

Diş hekimleri tarafından önerilen diş ipi kullanımı, dişleri günde 2 kez ve 2 dakika boyunca fırçaladıktan sonra günde 1 kezdir. Diş ipi, tercihe bağlı olarak diş fırçalama öncesi de kullanılabilir.

2- Diş Teli Olanlar Diş İpi Kullanabilir mi?

Diş teli olan kişiler de diş arası temizliği için diş ipi kullanabilir. Bunun için daha kalın veya mumlu olarak bilinen diş iplerini tercih etmek faydalı olabilir. Ancak diş ipini kullanırken diş tellerine zarar vermemek için daha yavaş ve nazik hareketler yapmak gerekir.

3- Diş İpi Kullanırken Diş Etleri Kanar mı?

Diş ipi kullanmaya ilk başlandığı zamanlarda diş etlerinde hassasiyet olabilir ve az da olsa diş eti kanaması görülebilir. Ancak diş ipini düzenli kullanmakla birlikte diş etleri daha sağlıklı hale gelir ve diş etlerinde kanama olmaz.

4- Diş İpi Tekrar Kullanılır mı?

Diş ipi tek kullanımlıktır ve tekrar kullanıma uygun değildir. Diş ipinin yıkanıp tekrar kullanılması, fayda sağlamanın aksine dişlere bakteri bulaştırma riski taşıyabilir.

5- Ağız ve Diş Bakımı İçin Yalnızca Diş İpi Kullanmak Yeterli Olur mu?

Kapsamlı bir ağız ve diş bakımı için yalnızca diş ipi kullanımı yeterli olmaz. Ağız ve diş sağlığı için diş ipi kullanmanın yanında düzenli diş fırçalamak, gargara yapmak ve hiçbir şikayet olmasa bile 6 ayda bir diş hekimi muayenesi yaptırmak gerekir.

Siz de ağız ve diş sağlığınıza önem veriyorsanız, diş bakım rutininize diş ipi kullanımını eklemeyi ihmal etmeyin. Doğru diş ipi kullanımı ve seçimi için bir sağlık kuruluşuna başvurup diş hekimi muayenesinden geçebilirsiniz.

* Bu içeriğin geliştirilmesinde İsü Dent Yayın Kurulu katkı sağlamıştır.
* Web sitemizdeki içerikler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz. Sayfa içeriğinde ISUDENT’de tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir.